DÍL 1 - 11.1. CO VNÍMÁME A CO O VNÍMANÉM VÍME

Moderní neurologie prokázala zajímavý fakt: v našem okolí se neustále probíhá obrovské množství dějů, a naše podvědomí si z našeho okolí zjišťuje každou sekundu řádově terabity informací ( 1Tb = 2^40 bitů = 1 099 511 627 776 bitů, číslo s 13 pozicemi), zatímco naše uvědomovací vědomí (to, o čem víme ve „své hlavě“) jsou pouze kilobity (1kb=1024 bitů, číslo se 4 pozicemi). Naše podvědomí zjišťuje miliardukrát více informací, než kolik si jich vědomě uvědomujeme. Popsáno laicky, naše podvědomí vnímá skoro celé „filmové plátno“ života. Na toto „filmové plátno“ se díváme kukátkem vědomé pozornosti. Tímto kukátkem postupně projíždíme části „plátna“. To, co vnímáme v kukátku, je to, co vědomě víme. Někdo je v pohybu kukátka velmi svobodný a dívá se na různé úrovně života. Někdo jiný má jen několik vybraných pozic, kam své kukátko zaměřuje, a věří, že nic jiného neexistuje. Malé děti nemají pro pohyb kukátka žádná omezení a velmi spontánně zkoumají vše, a to co nejvíce různými způsoby. Čím je člověk starší, tím více má obvykle pohyb kukátka omezený či zablokovaný.

Za některými pozicemi kukátka máme navíc v naší psychice jakési počítadlo. Když v kukátku zaznamenáme předem očekávanou událost, na počítadle zvětšíme číslo o 1. Toto se nám děje často. Například když si vybereme typ auta, které bychom si chtěli koupit, najednou máme pocit, že je jich všude plno.  Tak to ale není, těchto aut je pořád stejně. Předtím jsme jim jen nevěnovali pozornost a neměli jsme na ně nastavenou pozici kukátka s počítadlem.

Hodně lidí má svoje pozice kukátka a počítadla nastaveny na to, aby zachytili co nejvíce z toho špatného, co se kolem nich děje. Tak se jim podaří za den zachytit třeba 20 špatných a zlých věcí (přes den bylo horko, někdo je předběhl ve dveřích do obchodu, zdražili jejich oblíbené jídlo, prodavačka se mračila, v poštovní schránce našli nedoplatek za elektřinu, sousedovic syn je nepozdravil, Baník prohrál na Spartě, v televizním seriálu zamordovali jejich oblíbeného hrdinu atd.). Protože ale nemají nastavenou pozici kukátka pro věci, které byly dobře, a nemají „dobrá“ počítadla, mají večer pocit, že „dnešní den byl strašný, samé zlo a špatnosti“. To ale není objektivní pravda. Každý, kdo si to dovolí a začne vnímat a zkoumat i to, co je dobře nebo co je krásné, brzy zjistí překvapivou věc: dobrého a krásného je mnohonásobně více než toho zlého a ošklivého. Neznáme objektivní poměr, ale z našich pozorování a z pozorování lidí, kteří s námi experimentují, vychází poměr 80 % dobrého oproti 20 % špatného (a tím pádem platí tzv. Paretovo pravidlo).


Této zkušenosti můžete využít při léčení lehčích depresí a splínů, a to pomocí techniky Deník vděčnosti.
Žádné komentáře:

Okomentovat