DÍL 1 - 11.2. CVIČENÍ SOUSTŘEĎOVÁNÍ POZORNOSTI NA PŘEDMĚT

Schopnost soustředit pozornost na jeden předmět po delší čas si můžete nacvičit meditačním cvičením. Sedněte si, uvolněte se, narovnejte záda. Pomalu a klidně dýchejte. Vyberte si nějaký vhodný předmět pozornosti, třeba svíčku, jablko nebo tužku. Jste-li duchovně založení, můžete si vybrat fotografii nějakého duchovního mistra, podobiznu Ježíše či Panny Marie. Snažte se svoji pozornost soustředit pouze na tento předmět. Po chvíli se objeví nějaká myšlenka. Budete-li pozorní, jen ji zaznamenáte a ihned se vrátíte ke svému předmětu. Někdy se to nepodaří a pozornost zůstane "přilepená" na nové myšlence - předmětu. TO NEVADÍ. Jakmile si to uvědomíte, prostě opět soustřeďte pozornost na svůj předmět. Hlavně si nedělejte výčitky; je to normální a děje se to každému. Vydržte ve stavu jednobodové pozornosti co nejdéle.

Když budete dobře vnímat, možná si uvědomíte, že vaše mysl dělá dvě věci najednou. První část mysli vykonává svoji běžnou činnost, a druhá je jakýsi pozorovatel uvnitř vás, který pozoruje, co první část mysli dělá. Pokud se vám toto podaří, snažte se tento stav mysli držet co nejdéle, a to i při normální činnosti. A prosím nevěřte nám, zjistěte sami, zda je to pravda!

Pokud vám dosažení stavu jednobodové pozornosti připadá náročné, cvičte jej hned ráno po probuzení; tehdy je mysl zpravidla klidnější než v průběhu dne nebo večer. Vezměte si k ruce kuchyňskou „minutku“ (nebo využijte aplikaci v mobilním telefonu), nastavte 5 minut, sedněte si s rovnými zády, uvolněte se a začněte s cvičením. Pět minut soustředěné pozornosti na dech nebo na předmět. Jakmile zachytíte, že myslíte na něco jiného, vraťte pozornost zpět k pozorování předmětu či dechu. Cvičení můžete postupně prodlužovat na sedm, deset či patnáct minut. Dosahování stavu jednobodové pozornosti je velmi dobrým základem pro meditační cvičení, o kterém bude řeč dále.

Pokud budete toto cvičení provádět často, vaše mysl se uklidní a věci se vám budou dařit lépe. Budete dělat jednu věc po druhé a zvládnete toho mnohem víc. Je to rovněž velmi užitečná technika pro zklidnění a zvládání emocí spojených s náročnými situacemi a stresem.


Pozornost můžete cvičit i obráceně: prostě budete dělat jednu věc po druhé, vždy a za všech okolností. Výsledkem bude, že budete po čase plně soustředěni pouze na jeden předmět.

Žádné komentáře:

Okomentovat