TÝM

Jan František Bím

Jan František Bím
Jsem trochu neobyčejný obyčejný člověk. Již osm let pracuji jako průvodce lidí při doprovázených poutích. Obvykle chodím s člověkem po lesích a povídáme si o životě. Především o tom klientově. Tato služba je něčím mezi koučinkem, terapií a duchovním doprovázením. Dohromady jsem již absolvoval kolem tisíce takovýchto poutí a vyslechl jsem stovky osobních příběhů. Jednotlivé příběhy si nezapisuji ani nijak neeviduji; důvodem je ochrana soukromí klientů a moje ochrana před tím, abych na sebe vzal cizí bolest. Přesto se ve mně utváří zkušenost a povědomí o životě v české společnosti počátkem 21. století.

I před tím, než jsem se začal věnovat této práci, jsem vedl zajímavý život. Vystudoval jsem matematiku a teoretickou kybernetiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Již od studentských let jsem horolezec a podnikl jsem výstupy v různých horách ve světě. Horolezectví mne dovedlo do cestovní kanceláře Adventura, kde jsem se stal průvodcem zájezdů do hor, divočin, pouští a exotických zemí. Jako horský vůdce jsem vedl klienty na hory, jako jsou Aconcagua (6961 m n.m.), Kilimanjaro, Elbrus, Mont Blanc či Grossglockner. Tato práce mne naučila dlouhodobé pozornosti k sobě i ke klientovi. S lidmi jsem trekoval v totální divočině Ohňové země či hlubokých lesích Skandinávie.

Po dobu pět a půl roku jsem byl ředitelem a jednatelem společnosti Adventura. Řídil jsem zaměstnance a stovky externistů a zodpovídal za rozpočet v řádu více než sta milionů korun.

Od počátku devadesátých let intenzivně medituji a věnuji se svému duchovnímu zrání.  K dnešnímu dni jsou to již tisíce hodin prožitých v hluboké meditaci. Současně jdu i křesťanskou cestu; ve 33 letech jsem se nechal pokřtít a praktikuji katolickou víru.

Již dvanáct let každý květen putuji dva týdny svatojakubskou pouť do Santiaga de Compostela. Již je to dohromady kolem 150 dní na pouti. Chodíme ve skupině. Podnikl jsem i svoji vlastní soukromou pouť za svatým Františkem do Assisi a na horu La Verna. Byl jsem v studeném únoru sám cizinec v cizí zemi bez znalosti jazyka odkázaný na služby a péči místních lidí (většinou jsem dostal spaní i jídlo zdarma jako výraz milosrdenství k poutníkovi). Ušel jsem za 9 dní pochodu kolem 300 km a zažil nepřeberné množství malých či větších zázraků.

Jsem již 28 let šťastně ženatý s jednou a toutéž ženou, stále jsme do sebe zamilováni a vychovali jsme dnes již dospělé děti – syna a dceru.

Takový barevný neobyčejně obyčejný život. Některé zkušenosti byly krásné, ale znovu bych je neabsolvoval, a některé bych doporučil každému: dlouhá pěší pouť, častý pobyt v lese, meditování, intenzivní fyzický pohyb.

www.janbim.cz Ingrid Němečková

Jsem profesí terapeut, kouč a lektor, a pracuji s individuálními klienty, firmami, lidmi z pomáhajících profesí, studenty i pedagogy. Tematicky se věnuji především dlouhodobé kondici, práci s energií, osobní spokojenosti, budování vztahů a zvládání stresu. Umím pracovat s technikami NLP (neuro-lingvistické programování) a pokud je to užitečné, s klienty je aktivně používáme. Jako HR konzultant působím rovněž v oblasti náborů a rozvoje lidí ve firmách, spolupracuji s personální agenturou a věnuji se také pracovnímu a kariérnímu poradenství. 

Co se týče kvalifikace, po studiu na FF UK (obory bohemistika, historie, psychologie) jsem absolvovala terapeutický výcvik zaměřený na práci s tělem, certifikované výcviky v NLP a výcvik v koučování. Umím pracovat s psychodiagnostkou, a protože jsem pět let jsem chodila do astrologické školy, umím také vyložit člověku jeho horoskop.

10 let jsem pracovala v korporacích, kde jsem se naučila vést týmy a řídit projekty. A tehdy i dnes si zejména při práci na velkých projektech citelně uvědomuji, že komunikace je dost složitá záležitost a že je vlastně zázrak, když si rozumíme. 

Baví mě všechno, co dělám, mám ráda spolupráci a synergie, vážím si dobrých vztahů a mám obrovské štěstí na lidi, které v životě potkávám. Výcvik v NLP mě přivedl k pozorování vlastních myšlenek, pocitů, vnitřních programů a hranic, což je pro mě v posledních letech opravdové dobrodružství (srovnatelné třeba s cestou k protinožcům). Ráda čtu inspirativní knihy, podnikám výpravy se psem do lesa, chodím běhat, cvičím jógu, věnuji se meditacím, poslouchám hudbu. Odpočinu si rovněž u rodinných večeří a u vyšívání křížkovým stehem.


Aka Bímová

Jsem taková normální veselá holka, plná energie, kterou nejraději věnuji kreativním projektům, ať už grafickým nebo třeba spojeným s mobilitou mládeže (ESN, Ride for your rights! a další). Výsledky některých zmíněných grafických projektů a hokusů pokusů si můžete prohlédnout na www.akadela.com.
Mimo svých kreativních počinů vydávám svou energii při sportech (skalní lezení, horolezení, plavání, MTB, etc) a v práci, kde pomáhám zahraničním studentům v rámci projektu Study at CTU/Study in Prague.