DÍL 1 - 10.2. OČISTA TĚLA

Tělo se při denním provozu zanáší toxiny, prachem a smogem, a to zvnějšku i zevnitř. Proto je nutné jej zvenku i zevnitř pravidelně čistit. Některé kultury, jako například japonská či perská, kladou na vnější očistu nesmírný důraz, jiné ji neprovádějí skoro vůbec. Vždy záleží na konkrétních místních podmínkách. Míra osobní hygieny a četnost sprchování či koupání záleží na tom, v jakých podmínkách prožíváme den. Při déledobějším pobytu v lese či venku získáváme energii ze slunce, země, přírody a harmonie kolem nás, a necítíme tak silnou potřebu se umýt. A naopak v situacích, kdy máme za sebou psychicky náročný den, je sprcha ideálním „separátorem“. Voda z nás smyje stres i negativní prožitky - a kanalizace je odplaví někam do čističky. Sprcha napomůže naší regeneraci, nabije nás energií, a pokud ji zakončíme studenou či chladnější vodou, otuží nás nejen fyzicky, ale i psychicky.

Čím dál více lidí přechází k mytí a sprchování se jen čistou vodu bez použití mýdel, sprchových gelů a šamponů. Honza přestal používat i jakékoliv krémy, včetně krému na ochranu před opalováním. Na sluníčko zvyká svoji kůži postupně a ve dnech se silným zářením chodí v oblečení. Jediné krémy, které používá, jsou čisté mastné krémy v případě prasknutí kůže na patách. Ingrid má naopak krémy docela ráda; ještě raději má oleje a olejíčky, které používá na mytí a sprchování, na tělo, na vlasy i na vaření.

K očistě těla patří i pravidelné vyprazdňování stolice a moči z těla. Abychom mohli dobře vyprázdnit tlusté střevo, je potřeba se denně hýbat. Jedním z problémů naší civilizace je to, že při vykonávání velké potřeby sedíme na záchodě a máme tělo se stehny do pravého úhlu. To ale k úplnému vyprázdnění nestačí; nedochází totiž ke správnému uvolnění všech svalových svěračů. Turecký záchod je vhodnější, protože umožňuje sedění v podřepu. Na klasickém evropském záchodě můžete podřepu dosáhnout tím, že se při vykonávání velké potřeby předkloníte tělem až ke stehnům. Anebo si pod chodidla můžete dát nízkou stoličku. Tato jednoduchá věc zabrání trvale poloucpanému střevu a toxikaci těla a vyléčí nebo alespoň zmírní většinu civilizačních chorob.

Jednou za čas je dobré provádět i očistu vnitřní – detoxikaci. Detoxikace spočívá ve vědomém půstu minimálně po dobu dvou dnů spojeném s pitím ovocných džusů a čisté vody. Existují i speciální bylinné čajové směsi na detoxikaci. Detoxikaci je vhodné doplnit i klystýrem tlustého střeva. Na provádění klystýru je možno zakoupit soupravu v lékárně či ve zdravotnických potřebách. Místo klystýru můžete použít Jógovou očistu těla.  

10.2.1. JÓGOVÁ OČISTA TĚLA

Tato intenzivní vnitřní očista je nástrojem pro jakési omlazení těla a duše a dojde během ní k výrazné detoxikaci organismu. Je vhodná jen pro osoby se zdravým zažívacím traktem a je rozumné ji provádět jednou za delší období - jeden rok až několik let. Metoda je pod názvem Šanghaprakšálana velmi dobře popsaná v knize André Van Lysebetha Cvičíme jógu (11); najdete zde i obrázky a fotografie k jednotlivým cvikům.

Den před očistou zvyšte příjem tekutin. Vyhraďte si na cvičení celý den, neboť po jeho skončení dojde k výraznému úbytku energie. Cvičení se provádí nalačno. Postupně pijete sklenice poměrně hodně osolené vody. Vždy po 2 - 3 sklenicích proveďte následující tělesné cvičení: 
  1. Roznožit do širšího stoje (asi na šíři 30 - 50 cm), rozpažit, levá ruka na prsa, pravá natažená, rotace v pase maximálně doprava, totéž na levou stranu. Opakovat 6 krát na každou stranu.
  2. Stejná pozice, pravá ruka v bok, levá přes hlavu, úklon doprava bez přetáčení trupu a zpět, totéž na levou stranu. Opakovat 6 krát na každou stranu.
  3. Dřep, nohy trochu od sebe (asi 30 cm), levé koleno položit k pravému chodidlu, přetočit trup vlevo, totéž na druhou stranu. Opakovat 6 krát na každou stranu.
  4. Klik, roztáhnout nohy, ohlížet se do strany na paty. Opakovat 6 krát na každou stranu.
Tělesné cvičení je důležité, protože je třeba zcela naplnit střeva vodou a dosáhnout sifonového efektu. Pak znovu vypít další sklenice vody a opakovat cvičení. Takto postupovat, dokud nedojde k vypuštění vody řitním otvorem. Pokud je to pro vás přijatelné, je vhodné doplnit i uměle vyprovokovaným zvracením. Voda z těla vychází prudce a na několikrát, a tak buďte po cvičení minimálně půl hodiny blízko toalety.

Po vyprázdnění je třeba v krátké době sníst menší porci suché rýže nebo těstovin, minimálně solených, lehce promaštěných máslem. Jídlo je dobré si připravit dopředu. Zhruba po hodině pokračovat další, již trochu větší porcí, a doplnit jogurtem. V následujících dvou dnech jíst jen dobře stravitelná jídla a pít větší množství čisté vody.

Možná budete překvapeni, co vše jste nosili ve svých střevech. Pecky, kusy obalů od potravin, alobaly a podobně.

Pokud si ze zdravotních důvodů nejste jisti, zda můžete toto cvičení provádět, poraďte se se svým lékařem!



Žádné komentáře:

Okomentovat