DÍL 1 - 10.3. SPÁNEK A ODPOČINEK

Spánek vnáší do koloběhu našich dnů etapu klidu, „nicnedělání“ a odpočinku. Klid je to nicméně pouze zdánlivý a rozhodně se nejedná o ztrátu času; mozek uklízí a tělo obnovuje síly. Pracuje imunitní systém, regenerují kosterní svaly, hojí se rány, tvoří se nová krev i nové vrstvy kůže, a dokonce hubneme! Abychom všechny tyto benefity mohli využít naplno, je dobré s tělem spolupracovat a přizpůsobit tomu svoje spánkové zvyklosti.

Pro kvalitní odpočinek a úklid v naší hlavě je obzvláště cenné, jdeme-li spát ještě před půlnocí, nejlépe mezi 22. a 23. hodinou. Když tedy chcete či potřebujete prodloužit den, je lépe ráno dříve vstát, spíše než abychom byli vzhůru dlouho do noci. Co se dá udělat pro to, aby se vám večer chtělo jít si lehnout a dobře se vám usínalo? Větší fyzickou aktivitu a zátěž vykonávejte max. do 19 hodin, aby mělo tělo čas se zklidnit. Dvě až tři hodiny před usnutím nic nejezte, vynechte kávu, černý i zelený čaj. Vyhněte se rovněž všem nepříjemným a stresujícím podnětům; hádky, nepříjemná témata a zprávy o dění ve světě odložte na druhý den. Včas vypněte televizi či počítač a do postele si s sebou vezměte humoristickou nebo mírně naučnou knížku (můžete se inspirovat i doporučenou literaturou v této knize). Před spaním věnujte pár minut Deníku vděčnosti; k zápisu můžete připojit i jednu nebo dvě věci, na které se druhý den těšíte (viz kapitola Každodenní radosti). Pokud vám v hlavě vyvstanou problémy a starosti, zapište si je na zvláštní list papíru, připojte nástin řešení a konkrétní termín, kdy se jim budete v následných dnech věnovat, a pro danou chvíli je pusťte z hlavy. Čas těsně před usnutím je také vhodný pro krátkou modlitbu a meditaci. Poté zhasněte světlo a jde se spát.


Při potížích s usínáním (anebo pokud se probudíte v průběhu noci a nedaří se vám usnout) pomáhají relaxační techniky. Vyzkoušejte Hlubokou relaxaci uvedenou výše, nebo velmi rychlou relaxaci, která spočívá v uvolnění obličeje. Pokud totiž „dokonale“ uvolníte obličej, uvolní se zároveň i celé vaše tělo. Začněte od brady, úst, tváří a čelistí, pokračujte oblastí kolem nosu a očí, přes oblast spánků až k čelu. Uvolněte čelo, pak kůži pod vlasy, temeno hlavy, zadní oblast hlavy. Na závěr ještě jednou uvolněte čelistní oblast. Vnímejte uvolnění v celém těle. Vadí-li vám tma, můžete nechat hořet čajovou svíčku. Umístěte ji v bezpečném prostoru na talířek nebo do nízkého svícnu. Dohoří a zhasne asi za 4 hodiny.
Žádné komentáře:

Okomentovat