DÍL 1 - 10. LIDSKÉ TĚLO A POHYB


Fyzické tělo nás provází životem na Zemi. Pokud zemře, končí i náš život, alespoň v této podobě. Když začnete opravdu zkoumat své tělo, zjistíte, že je to něco zázračného. Má své vědomí, svoji zkušenost, svou paměť. Výborně hospodaří s energií, vodou a minerály. Má neuvěřitelnou schopnost obnovy a léčení se. Ve spojení s vědomým přístupem a sebeovládáním dokáže regenerovat, pracovat a podávat velké výkony až na úrovni zázraků. Při pravidelném cvičení dokáže být tělo pružné a silné až do konce života. Na webu Jana Bíma lze dohledat odkaz na video starého čínského mistra tajči, který ještě ve 117 letech cvičí bojovou sestavu s výskoky a kopy.

Všechny procesy v těle (trávení, dýchání, krevní oběh, vylučování ad.) jsou přímo závislé na pohybu, svalové zátěži, protahování, třesení. Naše tělo počítá s tím, že se budeme hýbat každý den. Spokojí se nicméně i s půlhodinou svižného pohybu denně, pokud mu alespoň dvakrát v týdnu dopřejeme pohybu více. Počítá se takový pohyb, který nám rozproudí krev a prověří kapacitu plic. Stačí rychlá procházka, asi jako když spěcháte na autobus či se snažíte dostat se co nejrychleji ze zimy do tepla. Můžete-li jít např. část cesty z práce pěšky, třeba příjemným parkem či poklidnými městskými ulicemi, uděláte něco pro svou kondici a zároveň si vyčistíte hlavu a rozchodíte pracovní stres. I půlhodina plavání v městském bazénu či podvečerní taneční lekce mohou tvořit ideální předěl mezi prací a domovem. Tělo vám též bude vděčné za každodenní protažení. Návod na sestavu cviků zvanou „Pět Tibeťanů“ najdete níže (výborným protahovacím cvičením je i jógový Pozdrav slunci, který najdete na internetu).

Tělo a mysl jsou propojené, a volba konkrétního druhu pohybu tak povede i k výraznému zlepšení na psychické úrovni a zvýšení vaší duševní odolnosti. Chcete-li zvládat velkou psychickou zátěž, zvolte si pohyb zaměřený na sílu, dynamiku a výkon, jako je posilování (s činkami či vlastní váhou) nebo výstup na vrchol hory. K lepšímu zaměření pozornosti, koncentraci a vyrovnanosti napomůže jóga, balanční cvičení, chůze po obrubníku anebo lukostřelba. Vytrvalost posílí chůze na delší vzdálenosti, kondiční běh, nordic walking, běh na lyžích. Sebedůvěru a sebevědomí vám dodají bojová umění anebo tanec.

Jeden můj kolega zastával heslo „tělo nestárne, tělo se zanáší,“ a tohoto hesla se držel. I přes velké pracovní nasazení, rodinu s malým dítětem a blížící se padesátiny si denně našel čas na pohyb, ať už to byl běh, plavání, kolo nebo volejbal. Dlužno dodat, že byl nejen v dobré kondici, ale i v pohodě, a mně se s ním dobře spolupracovalo. Uvědomila jsem si, že v tomhle jsou muži obecně lepší: umí respektovat svoje potřeby a vzít si prostor pro sebe, aniž by si kvůli tomu dělali velké výčitky svědomí. Ženy mají tendenci napřed obstarat a opečovat všechno a všechny kolem - a když zbude trocha volného času, dovolíme si věnovat se i samy sobě. Platíme za to únavou, nedostatkem energie a často i pocitem oběti.



Žádné komentáře:

Okomentovat