DÍL 1 - 15.3. OBÁLKOVÁ METODA SPRAVOVÁNÍ SVÝCH PENĚZ MODERNÍM ZPŮSOBEM

Obálková metoda je účinný způsob spravování peněz známý mimo jiné i z Babičky Boženy Němcové. Princip je velmi jednoduchý. Ihned po obdržení příjmu (obvykle výplaty) se peníze rozdělí do obálek podle účelu – obálka na nájemné, na jídlo, dětem na obědy, na školní družinu, na kroužky dětí, na dovolenou, na oblečení, taťkovi do hospody a mamce na kávu v cukrárně atd.

Metoda je to jednoduchá a velmi účinná – máte vytvořenou finanční rozvahu, spotřebujete jen peníze, které máte, a máte i na platby, které se provádějí v jiné části měsíce, než kdy obdržíte výplatu. Chce to jen silnou vůli nesahat do jiné obálky a vždy do obálek rozdělit vše ihned po obdržení příjmu.

V rámci kreativních dnů ve tmě mi přišlo i řešení, jak obálkovou metodu praktikovat s moderními účty. Jak to funguje? Pořiďte si účet u banky, která nabízí zřízení účtu zdarma. Dnes už jich je více; já mám dobré zkušenosti s Fio bankou a trochu horší, ale pořád dobré, s mBankou. Ke zřízení účtu stačí obvykle jen občanský průkaz a druhý osobní doklad. Při zakládání účtu požádejte o zpřístupnění internetového bankovnictví a o debetní kartu k účtu.

V internetovém bankovnictví si pak k primárnímu účtu zřídíte ještě další dva účty – jde to jednoduše a zdarma. Jak se s účty pracuje? Pro názornost je pojmenuji První účet, Druhý účet a Třetí účet. Ve skutečnosti budou mít nějaké bankovní číslo, každý své.

První účet je primární a je k němu zřízena debetní karta. Tento účet slouží k běžnému placení a k vybírání hotovosti z bankomatu pro každodenní život. Peníze na tento účet se převádějí z Druhého účtu.

Druhý účet slouží k přijímání peněz (obvykle výplata od zaměstnavatele), proto číslo tohoto účtu uvádějte jak u svého zaměstnavatele, tak i v případě zasílání přeplatků např. za energie i u všech dalších plateb, které přicházejí na váš účet. Na tomto účtu se také zřídí trvalé příkazy, kterými se provádí všechny pravidelné platby (nájem, sociální a zdravotní pojištění, rozhlas, televize, internet, havarijní a povinné ručení u auta, stravování dětí atd.). Splatnost trvalých příkazů nastavte třetí nebo čtvrtý den po plánovaném příjmu výplaty (posun o 3  - 4 dny je tu proto, že někdy výplata dorazí později, třeba v situacích, kdy výplatní den připadá na víkend). Pokud má nějaký platební příkaz pevné datum, a to je jiné, než je výše popsané, udělá se pro tuto platbu trvalý příkaz se splatností k tomuto pevnému datu (např. 15. den v měsíci). Na Druhém účtu si také nastavte tzv. šablony příkazů u plateb, které se sice opakují, ale neprobíhají každý měsíc, nebo u kterých se mění částka, kterou každý měsíc platíte (kroužky dětí, platby mobilním operátorům, platby za služby ad.). Na Druhý účet jsou také směřována inkasa. Rozdíl mezi trvalým příkazem a inkasem je, že trvalý příkaz zadáváte a platíte vy v pevné částce. Inkaso si z účtu strhává například dodavatel energií či telefonní operátor sám ve výši podle čerpání služby. Pokud můžete, používejte trvalé příkazy (někdy se nicméně inkasům vyhnout nedá).

Na Druhém účtu si vytvoříte také trvalé příkazy na spoření: jedná se o pravidelnou každoměsíční platbu do penzijního fondu, stavebního spoření apod. Z Druhém účtu také nastavíte trvalý příkaz na Třetí účet, který je určen ke spoření a vytváření rezervy. Můžete sem každý měsíc posílat jednu částku anebo si částky rozdělit do jednotlivých příkazů - příkaz na dovolenou, příkaz na dětský tábor, příkaz na plánovanou výměnu kotle atd. (Tato varianta má tu výhodu, že v okamžiku ukončení nějakého spoření - třeba poté, co jste zakoupili kotel na topení - se jednoduše zruší jeden trvalý příkaz a s ničím jiným se nemusí hýbat.)

Poslední trvalý příkaz, který zřídíme na Druhém účtu, je příkaz k převedení zbytku peněz, které zůstanou z každoměsíčního příjmu (výplata) po odečtení všech trvalých příkazů a horních maxim inkas. Tento zbytek peněz se převede na První účet pro běžnou spotřebu.

Třetí účet slouží jako účet spořící a úschovný. Některé banky nabízejí produkt spořící účet, na kterém je malý kladný úrok a je zde nějakým způsobem omezený způsob manipulace s penězi. Takovýto účet je vhodný pro Třetí účet. Pokud na Třetím účtu máte více peněz, je bezpečnější mít jej v jiné bance.

Projděme si účty ještě jednou ve zkratce:
Druhý účet je určen k příjmu peněz (výplata ad), slouží k rozdělení peněz do jednotlivých „obálek“ a posílají se z něho všechny trvalé i nepravidelné platby, a to jak jednotlivým institucím (zdravotní pojišťovna, dodavatel energií, mobilní operátor, škola dětí, stavební spořitelna, penzijní fond ad.), tak i  na náš vlastní První účet (běžná spotřeba) a Třetí účet (finanční rezerva a spoření).
První účet slouží na domácnost a běžnou spotřebu (jídlo, drogerie, lékárna, jízdné, oblečení, pohonné hmoty, krmivo pro domácí zvířata, drobné radosti ad.) a je k němu zřízena debetní platební karta.
Třetí účet slouží k vytváření finanční rezervy a k osobnímu či rodinnému spoření.



Žádné komentáře:

Okomentovat