DÍL 1 - 15. JAK SPRAVOVAT SVÉ PENÍZE

Tato kapitola je jakýmsi základem finanční gramotnosti. Pokud jste finančně gramotní, klidně ji přeskočte nebo si přečtěte jen pasáž o obálkové metodě.

Znám mnoho lidí, kteří dokázali z malinkého příjmu ušetřit neuvěřitelně velké sumy. Taky znám lidi, kteří s velkými příjmy nedokázali vyjít. Zkoumal jsem, jak to dělají ti, kteří našetřili. Abych penězům porozuměl, chvíli jsem dělal i finančního poradce.

Ti, kteří našetří, používají téměř vždy jednoduchý způsob spravování peněz, který ve formě obálkové metody provozovaly už naše babičky (a naposledy moje žena krátce po svatbě, kdy se ještě výplaty dostávaly v hotovosti). Současně tito lidé používají dvě jednoduchá pravidla:
  •  kupuji si jen to, na co mám;
  •  z každého příjmu část odložím do rezervy – spořím.


15.1. Kupuji si jen to, na co mám

Toto jednoduché pravidlo uplatňovali lidé již ve starém Římě. Dnešní svět je nicméně postaven na tom, že si lidé pořizují spoustu věcí na půjčku. Půjčování peněz má smysl v podnikání, kde je bez cizího počátečního kapitálu obvykle velmi těžké začít. V osobní rovině je ale půjčování velmi nebezpečné. Z každé půjčky se totiž platí úrok. Tím je předmět zakoupený na půjčku automaticky dražší než předmět koupený ze svého. Prodejci se různými fintami snaží kupující přesvědčit, že v jejich případě to tak není (například autobazary). Obvykle ale nemluví pravdu.

Půjčování má v osobní rovině smysl snad jedině tehdy, chcete-li si pořídit bydlení. Nákup nemovitosti na hypotéku bývá považován za výhodnější variantu než platit pronájem. Syn studoval a žil několik let v Amsterdamu. Zjistil zajímavou věc: skoro všichni Holanďané žijí v pronajatých bytech. Poměr lidí ve vlastním a pronajatém je v Nizozemí skoro opačný než u nás. Přitom i u nás vychází porovnání cen vlastního bydlení a pronájmu často ve prospěch pronájmu bytu především ve velkých městech.

Nekupujte si na půjčku auto, elektroniku, mobil, dovolenou, oblečení nebo vánoční dárky. Když už si z nějakého důvodu musíte půjčit, běžte do regulérní banky. Rozhodně nepoužívejte spotřebitelské úvěry u obchodníků. Nedoporučujeme ani firmy poskytující spotřebitelské úvěry a půjčky; rozdíl v úrokování je až dvojnásobný a vymáhací praktiky těchto institucí mnohdy bývají opravdu drsné.

Speciálním způsobem půjčky je kontokorentní účet. Je to možnost čerpat peníze ze svého běžného účtu tím, že jdu takzvaně „do minusu“. Dává smysl jako pojistka např. v situacích, kdy ještě nemáte vytvořenu finanční rezervu a vyskytne se nějaká nenadálá, ale nutná platba (např. náhle doslouží lednička či pračka). O této službě a její ceně vám poskytnou informace konkrétní banky.

Dalším speciálním a docela nebezpečným druhem půjčky je jedna z forem platební karty - kreditní karta. Většina z nás vlastní tzv. debetní kartu. Ta vám umožňují platit útratu z vašich vlastních peněz uložených v bance. Jinak je tomu u kreditní karty; ta vám peníze půjčí z úvěru v bance. Pokud peníze vrátíte na účet karty do předem určeného termínu, je půjčení bezúročné. Když ale termín nestihnete nebo splatíte jen část, půjčka se začíná velmi draze úročit. Kreditní karta je pro běžného člověka vcelku nebezpečný produkt a její používání vyžaduje velkou pozornost. Má svůj smysl např. tehdy, pokud jezdíte do ciziny a půjčujete si tam auto (třeba v USA vám auto půjčí jedině proti kreditní kartě). Pokud do ciziny nejezdíte, kreditní kartu si nepořizujte. Nenechte si bankou vnunit názor, jak je používání kreditní karty výhodné. Sám kreditní kartu mám a je určena pouze pro cesty do ciziny. V ČR ji vůbec nepoužívám.

15.2. Spoření

Ze svého příjmu je potřeba si vždy odkládat peníze do rezervy. Již v bibli se mluví o desátku pro Boha (církev) a desátku do rezervy na horší časy. I dnes platí, že z každého příjmu bych měl minimálně jednu desetinu odložit stranou. Pokud se neděje něco mimořádného, tak platí, že z každého příjmu! Takto uspořené peníze se použijí na krytí v krizových situacích (havárie auta, onemocnění, ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině ad.). Peníze z rezervy se také používají k platbě věcí, které nejsou běžnou spotřebou, jako je dovolená, nákup auta, elektronika či vánoční dárky. Spořit si můžete „do slamníku“, na spořící účet, na stavební spoření či jiný podobný bankovní produkt. Obvykle se jedná o kombinaci těchto způsobů.

Zvláštní formou spoření je spoření na důchod. Všichni si povinně odkládáme do prvního důchodového pilíře (tedy na běžný důchod vyplácený státem) formou sociálního pojištění. Je rozumné si na důchod odkládat i jiným způsobem. Velmi dobrý je třetí pilíř – státem podporované spoření do důchodových fondů. Díky státní podpoře je to jedno z mála spoření, které garantuje kladný úrok: na konci budete mít o něco více, než do spoření sami vložíte. Pokud nepoužíváte třetí pilíř, odkládejte si na důchod jiným způsobem – na spořící účet, do stavebního spoření, v hotovosti do šuplíku, do drahých kovů, … I když finanční poradci nabízejí velké množství různých možností investování a „výhodného“ ukládání peněz, skoro všechny tyto možnosti jsou nakonec výhodné jen pro poradce a finanční instituce. Nenechte se napálit.



Žádné komentáře:

Okomentovat