DÍL 1 - 14.5. SEX

Sex je nedílnou součástí partnerských vztahů. Na doprovázených poutích, v terapeutickém rozhovoru i v rozhovorech mezi kamarády a přáteli je to velmi časté téma. Zároveň platí, že každý z nás má naprosto jedinečné sexuální prožívání, a že jde tudíž o záležitost velmi intimní a těžko sdělitelnou. Sex na nás přitom téměř neustále útočí z reklam, internetu, časopisů, společenských rubrik i televizních seriálů. A zároveň kolem něj panuje spousta rodinných i nábožensko-společenských zvyklostí, konvencí a tabu, které jako bychom měli někde hluboko pod kůží. A tak si nejspíš každý z nás občas klade otázku, co je v sexu vlastně „norma“. Jak by měl ideálně vypadat, jak často by měl probíhat a jakým způsobem? Je to v pořádku tak, jak to mám já? Možná nežiju dost „naplno“, možná nejsem normální, možná nejsem pro druhého dost atraktivní, možná chci v sexu něco, co mi druhý nemůže dát. Když budu upřímná, co když mě opustí? Možná jsem frigidní? Stydím se na sex i jen myslet, natož o něm s někým mluvit, a než se trápit, je lepší samota? Můžu při milování s přítelem myslet na svého šéfa, když mě vzrušuje představa, jak to děláme v kanceláři? atd.

Platí, že lidé, kteří jsou spokojení sami se sebou, jsou zpravidla spokojení i v sexu. Být v životě spokojený, mít se rád, milovat sebe sama - to je velmi dobrý základ pro to, aby nás měl rád i někdo druhý. Naučte se milovat sami sebe, a pokud jde o sex, klidně se pro začátek milujte sami se sebou. Jak? Chovejte se k sobě jako k člověku, kterého máte upřímně rádi. Pečujte o sebe, oceňujte své dobré vlastnosti, pochvalte se za každý úspěch, dobrý skutek, dobře odvedenou práci či dobře prožitý den. Zacházejte se sebou s respektem, uvědomujte si, co vám sluší a co vám prospívá, berte sami sebe na procházky, vybírejte si, co budete číst, s kým budete trávit čas a čemu budete věnovat pozornost. Uvědomujte si, co vám dělá dobře na těle i na duši. Vyzkoušejte Cvičení doteku z kapitoly o Pozornosti; odložte stud a zkoumejte vlastní tělo. Zjistěte, kde máte citlivá místa, zapojte představivost a kreativitu, experimentujte. Když budete vědět, co je vám příjemné a co vás vzrušuje, dodá vám to sebejistotu a máte pak lepší šanci prožít dobrý sex i v partnerském vztahu.

Pokud jde o sexuální chování, lidé často řeší otázku, co je normální a co už je „úchylné“. Obecně platí, že za hranicí normality a společenské akceptovatelnosti je sex s kýmkoli pod patnáct let věku, zoofilní sex, exibicionismus, voyerství, dále jakákoli forma sexuálních praktik, se kterou druhý nesouhlasí anebo která vede k fyzickému nebo psychickému poškození druhého. Všechno ostatní je otázka dohody dvou nebo více lidí mezi sebou.

Stojí tedy zato sdělit si navzájem, co jednomu i druhému vyhovuje, co jej vzrušuje a co v sexu potřebuje. Snáze se o tom mluví na procházce podél řeky nebo se sklenkou vína přímo v posteli než třeba v kuchyni nebo u jednacího stolu. Potřebujete-li k sexu něco speciálního (červené prádlo, vysoké podpatky, latex, lechtání pírkem, svazování, sledování soft porna atd.), je vždy dobré mluvit o tom předem a dohodnout se s partnerem či partnerkou na oboustranné přijatelnosti. Pokud vaše „speciální“ potřeby druhého trochu překvapí nebo pokud si druhý není jistý, zda vám dokáže vyhovět, vyplatí se postupovat pomalu a druhého k experimentům spíše „svádět“, než abyste jej k tomu přesvědčovali či přemlouvali.

Vzájemné dohody jsou nutné i v případě, když má jeden z partnerů výrazně silnější sexuální potřebu než druhý. I tehdy je potřeba najít takové řešení, které bude přijatelné pro obě strany. Platí, že chce-li mít muž se ženou sex, měl by se k ní alespoň krátce předtím chovat jako k princezně. A stejně tak žena by si měla připomenout vše, co jí na muži imponuje, za co si ho váží a co na něm obdivuje, a chovat se k němu podle toho. Pokud během večeře svého muže dvakrát napomene, jednou zkritizuje a ještě mu vyjmenuje, v čem všem je lepší než on, těžko po něm chtít, aby se pak v posteli projevil jako opravdový muž plný touhy a vášně.

Má-li jeden z vás výrazně nižší sexuální potřebu, možná pro něj bude příjemný a přijatelný tělesný kontakt bez pohlavního spojení. Pořiďte si příjemně vonící masážní olej a vyzkoušejte masáž zad nebo celého těla, kterou tomu druhému s plnou pozorností a péčí poskytnete. Masáž můžete doplnit o sebeuspokojení nebo nekoitální praktiky a možná že druhý změní názor a dojde i k sexu se vším všudy.

Když je to s partnerským sexem opravdu složité (žena je těhotná a sex odmítá, jeden z partnerů je nemocný, prožíváte vztahovou krizi apod.), je tu ještě možnost využít tantrické masáže v některém ze salonů, které se tomu věnují, nebo erotický film či soft porno v kombinaci se sebeuspokojením. Nabízí se i možnost najít si partnera „jen na sex“, tohle řešení ale nemusí dopadnout dobře. Když si totiž s někým opravdu dobře rozumíte v sexu, jeden nebo druhý z vás se dříve či později zamiluje a zamilovaní lidé mají tendenci ztrácet rozum. Nevěra, ať už občasná, nebo ve formě dlouhodobějšího „vedlejšího“ vztahu, je velmi riskantním řešením. Skoro vždy přinese citové zranění, a to často na obou či na více stranách. Pokud už se to stane a vy se nevěry dopustíte, a později toho litujete a cítíte vinu, nespěchejte říci o tom všem vašemu životnímu partnerovi či partnerce, kteří nic netuší. Nevíte-li si s pocity viny rady, zvolte raději provázenou pouť nebo rozhovor s terapeutem. Odpustit můžete i sami sobě a pokání také můžete učinit jen vy sami; není třeba do toho hned zasvěcovat životního partnera. Pokud se partner či partnerka o nevěře dozví a je ochoten či ochotna vám odpustit, domluvte se – kromě okamžitého ukončení paralelního vztahu – i na nějaké „kompenzaci“, kterou ten druhý za odpuštění dostane. Dva týdny nadstandardní péče v lázních (zatímco vy si vezmete dovolenou a postaráte se doma o děti), dovolená v Karibiku, nové auto - záleží na vašich finančních i jiných možnostech a na přání vašeho partnera či partnerky, ale rozhodně by to mělo být něco za hranicemi všedních dnů. A až taková kompenzace proběhne, nevěru „vymažte“ a už nikdy se k ní v rozhovorech nevracejte.

14.5.1. Odříkání se sexu

V oblasti duchovních praxí je celá řada praktik (hlavně tantrických, které pracující se zvednutím životní síly páteří), které po dobu praktikování vylučují pohlavní styk a většinou i sexuální vzrušení. Takovéto praktiky nejsou na hraní. Duchovní adept by měl vždy zvažovat, zda danou praktiku pro svůj duchovní vývoj opravdu potřebuje. Je dobré si uvědomit, že k hlubokým duchovním stavům je třeba čistý charakter a zvládnuté nelpění. Odstoupení od konkrétních duchovních praktik a vědomá vstřícnost vůči potřebám partnera může být výborným cvičením na nelpění a může nám přinést větší a opravdovější duchovní prospěch než trvání na konkrétní praktice.
Žádné komentáře:

Okomentovat